Uwaga: W związku z dużym natłokiem pracy prosimy wszelkie zapytania kierować na adres mailowy: kontakt@autospaguzik.pl
Renowacja, naprawa, farbowanie i przywracanie dawnej świetności skóry od dzisiaj staje się czynnością, która każdy może wykonać samodzielnie dzięki środkom do renowacji skór GUZIK. Każda skóra naturalna po pewnym okresie czasu traci swój kolor i właściwości, w szczególności tyczy się to tapicerek samochodowych, mebli i wszelkiego rodzaju obuwia i galanterii skórzanej. Pierwotna farba ulega wytarciu i nawet odpadnięciu z elementu skórzanego. Jest na to jednak pewien łatwy sposób a mianowicie FARBOWANIE SKÓRY.
W tym poradniku opowiemy Państwu jak wygląda przebieg odnawiania tapicerki. Pierwszym najważniejszym etapem jest wyczyszczenie skóry z widocznych zabrudzeń za pomocą środka SOFT CLEAN a w przypadku głębszych zabrudzeń w strukturze skóry, należy użyć szczoteczkę do czyszczenia skór.
Kolejnym krokiem jest ostateczne przygotowanie skóry do malowania poprzez odpowiednie odtłuszczenie odtłuszczaczem z naszej oferty co jest konieczne do odpowiedniej przyczepności skóry na nowe środki renowacyjne. W/w etap jest konieczny z uwagi na konieczność usunięcie wszelkiego brudu, wosków, olei i tłuszczów nanoszonych na skórę wcześniej, które powodują gorszą przyczepność nowych produktów.
Częstym problemem jest wyczuwalna szorstkość skóry, którą niwelujemy padem szlifującym. Przy czynności konieczna jest ostrożność aby nie wytrzeć całkowicie lica i nie uszkodzić nici zszywających elementy skórzane.
Nierzadko korzystnym i koniecznym etapem jest wzruszenie starej farby, którą usuniemy za pomocą zmywacza do skór.
Na przygotowaną powierzchnię możemy zacząć nakładać farbę tonującą, którą nakładamy za pomocą gąbki, pędzelka lub pistoletu natryskowego, aczkolwiek zawsze sugerujemy przy 1 i 2 warstwie farby używać gąbki , dzięki której farba odpowiednio wchodzi w strukturę skóry i ją barwi. Nasze farby są tworzone na bazie wody dzięki czemu między warstwami możemy podsuszać elementy suszarką. Sugerujemy nałożyć w najbardziej newralgicznych miejscach o jedną warstwę farby więcej takich jak boczki siedzeń, skóra na drzwiach itp., co zmniejszy szybkość ścierania się nowych warstw.
Farbę tonującą należy dobrać wg naszej szerokiej palety kolorów, w przypadku niepewności można zamówić więcej odcieni z uwagi na to , iż farby są mieszalne. Kolejną możliwością dającą nasza firma jest dobranie koloru pod indywidualne zamówienie. Koniecznym jest wycięcie kawałka skóry bądź w najgorszym wypadku wysłanie zagłówka pod adres firmowy RENOWACJA SKÓR GUZIK POZNAŃSKA 224 87-100 TORUŃ. Po dorobieniu przez nas koloru całość jest odsyłana do klienta za pobraniem na wskazany przez niego adres.
Często na wyrobach skórzanych pojawiają się większe zadrapania, pęknięcie czy rysy. Sposobem na usunięcie lub zniwelowanie ich jest użycie szpachli do skór z naszej oferty, która odpowiedni wypełni ubytki w skórze a po wyschnięciu i wyszlifowaniu staje się elastyczna i odporna na pęknięcia.
Po odpowiednim nałożeniu farby (sugerowana ilość 3-4 warstwy), należy zabezpieczyć skórą lakierem wykończeniowym (mat, półmat, połysk), który tworzy odpowiednią osłonę przed działaniami zewnętrznymi.
Należy pamiętać, iż nasza skóra potrzebuje regularnej pielęgnacji , także po zabiegu warto nałożyć na skórę balsam do skór, który zakonserwuje i ochroni skórę przez promieniami UV, kurzem, brudem itp.
Skóra po całym zabiegu dzięki środkom GUZIK RENOWACJA SKÓR, pomoże przywrócić dawną świetność skóry, nie oznacza to, że stanie się ona nowa, ale wszelkie zniszczenia, miejsca, punkty rzucające się w oczy zostaną zniwelowane i wręcz niewidoczne przy dobrym wykonaniu zabiegu. W przypadku osób chcących oddać skóre do profesjonalnej renowacji można nam do zlecić.
1. Skóry gładkie (licowane, licowe) to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze. Licowanie skóry wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Ponadto skóry licowane są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć. Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami (ewentualni innymi substancjami) w celu uzyskania porządanej struktury i właściwości. Wśród skór gładkich wyróżnić można: skóry licowe bydlęce (najczęściej stosowane), Skóry licowe cielęce, z jagniąt, koźląt ... (skóry delikatne), Skóry cordovan (skóry luksusowe) i inne.
2. Skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede) i skóry nubukowe (nubuck, nubuk) zaliczamy do skór szorstkich. Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe. Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna). Nubuck jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie). Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji. Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry. Bywa, iż producent obuwia nubuk pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuk przypomina skóry licowe). Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.
3. Skóra lakierowana to skóra pokryta zazwyczaj kilkoma warstwami lakieru, który daje efekt wyjątkowo wysokiego połysku. To wyjątkowe wykończenie wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji, by nie dopuścić do pęknięć i nieodwracalnych uszkodzeń. Mając do czynienia z lakierkami należy zachować szczególną uwagę, gdyż skóra jest bardzo podatna na zarysowania, a wszelkie zabrudzenia, kurz, odciski palców są na niej bardzo widoczne. W internecie spotkać się można z wieloma domowymi sposobami na czyszczenie butów lakierowanych, np. za pomocą oliwy z oliwek, margaryny, kremu do rąk, octu, mleka ... itd., itp. Mniej lub bardziej skuteczne, mniej lub bardziej absurdalne sposoby mogą czasem doprowadzić do zniszczenia naszych ulubionych butów. Czy w tym przypadku warto ryzykować skoro są pewne i sprawdzone sposoby? Na to pytanie niech każdy sam sobie odpowie, mając na uwadze fakt, iż większość uszkodzeń na skórach lakierowanych to zmiany nieodwracalne. Pamiętaj! Tylko właściwie czyszcząc i konserwując skórę zachowasz swoje ulubione buty, torebki, portfele i inne akcesoria na lata !
4. Skóry delikatne, skóry cordovan, skóry nietypowe, skóry plecione, metaliczne, egzotyczne (z węża, jaszczurki, płaszczki, słonia, krokodyla, strusia, okonia nilowego ... )wymagają specjalnych kosmetyków pielęgnujących. Stosując swykłe produkty lub nie pielęgnując tych wyjątkowo pięknych materiałów doprowadzisz do ich dewastacji i nieodwracalnych uszkodzeń. Zachowaj wyjątkowy blask wyjątkowych skór.
5. Tekstylia. Coraz więcej na rynku wodoodpornej, oddychającej odzieży, obuwia i sprzętu z zaawansowanych technologicznie materiałów - DROP LINERS, MICROPOROUS COATINGS, Gore Tex, TRIPLE-POINT CERAMIC, MICROFIBRE FABRICS, BREATHABLE LAMINATES ... Wysokiej jakości materiały wymagają specjalnego czyszczenia oraz impregnacji za pomocą konkretnych produktów High-Tech, które nie wpłyną negatywnie na wyjątkowe właściwości materiałów. Zgromadzony na powierzchni tkanin brud, tłuszcz, pot ... to wszystko z czasem zmniejsza właściwości oddychające i hydrofobowe materiałów.